MADRIX NA PROLIGHT & SOUND 2024Program do sterowania LED MADRIX staje się coraz lepszy – co nowego w wersji 5.7?

MADRIX to, jak mogłoby się wydawać, nie nazwa firmy, a nazwa handlowa oprogramowania i osprzętu produkowanego przez firmę inoage GmbH z niemieckiego Drezna. Jednym z Geschäftführerów, czyli członków jej zarządu, jest znany nam już Christian Hertel, który przed naszą kamerą opowiedział co nieco o nowej wersji software’u do sterowania sprzętem oświetleniowym. Została ona opatrzona numerkiem 5.7 – póki co jeszcze w wersji beta – i przynosi dwa większe i kilka mniejszych usprawnień.

OSC na pokładzie

Najpierw zajmiemy się tymi większymi. A więc, po pierwsze, zaimplementowano obsługę protokołu OSC. Dotychczas komunikacja z MADRIX-em możliwa była przy użyciu DMX-a, MIDI czy TCP, a od teraz również OSC. Dzięki temu unowocześnieniu poszerza się zakres zastosowań software’u. Co ważne, polecenia sterujące różnymi parametrami mogą być przesyłane dwukierunkowo. W praktyce oznacza to możliwość tworzenia paneli sterowania z poziomu smartfonów bądź tabletów, a także zarządzania pracą programu np. za pomocą konsolet ETC.

[img:1]

Funkcje tworzenia list cue oraz osi czasu

Druga nowinka to właściwie wypełnienie pewnej luki. Otóż funkcje tworzenia list cue oraz osi czasu były już w MADRIX-ie obecne, ale brakowało „łącznika” pomiędzy nimi. Wypełnia ją funkcja tworzenia harmonogramów. Działa to w oparciu o „akcje”, czyli polecenia wykonania określonych operacji – w tym przypadku umieszczania list cue na osi czasu i ich odtwarzania z jej poziomu. Jak twierdzi producent, otwiera to szerokie możliwości zastosowania w dziedzinie oświetlenia architektonicznego czy eventowego.

Jeśli chodzi o usprawnienia mniejszej rangi, wprowadzono opcję wyboru lokalizacji geograficznej, która uwzględnia czasy wschodu i zachodu Słońca w danym miejscu kuli ziemskiej. Drugim jest rejestr konfiguracji, gdzie można ładować rozmaite pliki konfiguracyjne.

[img:2]

[img:3]

Spółkę inoage GmbH reprezentuje w Polsce firma Mediam, która organizuje szkolenia w zakresie obsługi m.in. MADRIX-a. Najbliższe ma się odbyć w maju i zapewne obejmować będzie również nowe funkcje oprogramowania. Udostępnienie jego wersji finalnej spodziewane jest najpóźniej na przełomie drugiego i trzeciego kwartału bieżącego roku.

[img:4]

Cała oferta marki Madrix znajduje się w linku: https://trade2.mediam.com/marka=madrix/produkty,2

Artykuł został napisany przez portal infomusic.pl