Exaplay – NOWY PROGRAMOWY MEDIA PLAYER OD VIOSOMarka Vioso nie jest przesadnie znana, a to głównie z racji tego, że zajmuje się sprawami bardzo zaawansowanymi, a jednocześnie mocno wyspecjalizowanymi. Jeśli jednak ktoś ją kojarzy, to zapewne w związku z oprogramowaniem do autokalibracji projektorów. Cóż daje taki proces? Każdy, kto choć raz próbował złożyć obraz z co najmniej dwóch projektorów, wie, że to zadanie niełatwe. O większej ich liczbie nie wspominając. Szczególnie gdy powierzchnia rzutowania nie jest po prostu płaskim ekranem. I tu na pomoc przychodzi właśnie software Vioso, które sprawia, że zadanie, jakie ma do wykonania operator, sprowadza się do wyregulowania obiektywów w projektorach i kliknięcia jednego przycisku.

Wykorzystując komputer i podłączoną doń kamerę, oprogramowanie dokonuje niezbędnych obliczeń, na podstawie których dopasowuje obrazy cząstkowe, tworząc jeden spójny. Ma ono już dość długi staż rynkowy, dlatego firma Vioso postanowiła ruszyć na podbój nowych terytoriów. EXAPLAY to nowy, programowy media player, który zaprezentowała podczas swojej obecności na targach ISE 2024.

Jak mówi przedstawiciel Vioso, Benjamin Fritsch, oczywiście można się zastanawiać, po co komu takie oprogramowanie, skoro od dawna dostępne są wysoce zaawansowane media servery, jak Disguise czy Pixera. Cóż, stare porzekadło wspomina jednak o tym, że aby upolować wróbla, nie trzeba doń strzelać z armaty. Inaczej mówiąc, nie każda sytuacja wymaga zastosowania tak wyrafinowanych – i dość kosztownych, przyznajmy – rozwiązań.

[img:7]

Exaplay doskonale sprawdzi się w przestrzeniach i projekcjach immersyjnych, gdzie np. na poszczególnych ścianach wyświetlane mają być różne obrazy. I robi to z wysoką efektywnością, obsługując materiały audiowizualne o rozdzielczości nawet przewyższającej 8K, przy częstotliwości odświeżania 60 Hz, w oparciu o najnowsze kodeki, jak NotchLC. Materiały te mogą być montowane na odrębnych osiach czasu lub odtwarzane wg list cue, w synchronizacji lub zupełnie niezależnie.

[img:5]

Interfejs użytkownika w pełni bazuje na przeglądarce internetowej i umożliwia wygodną obsługę programu, pozwalając jednocześnie na integrację z istniejącymi środowiskami – zarówno media serwerami, jak i silnikami renderingu 3D, np. Unreal. Opcjonalnie na pokładzie Exaplay można zaimplementować funkcję autokalibracji.

[img:1]

[img:2]

[img:3]

[img:4]

[img:6]

Artykuł został przygotowany przez: infomusic.pl